V jablonecké sokolovně jsme slavnostně odhalili obraz japonské výtvarnice Moemi Yamamoto.

Netradiční obraz města a jeho ztracené identity si můžete prohlédnout ve vstupní hale sokolovny v době cvičení.
Zavřete oči a představte si, že se čas otočil a vy namísto sledování paprsků slunce nového dne vidíte všechny dny, které mu předcházely. Sledujete jak lidé kolem vás usínají a dny jdou pozpátku, čas se zrychluje, až se před vámi zastaví v počátcích zrození města. V době, kterou jste sami nezažili, i když je váš život spjatý se stejným prostorem - Jabloncem nad Nisou...

V podvečer 25. listopadu jsme slavnostně odhalili originál obrazu, který unikátním způsobem spojil několik histrických rovin. Podle autorky je jeho hlavní myšlenkou spojení již ztracených budov a krajiny a zviditelnění městské krajiny, kterou měly utvářet. Obraz je fiktivní, ale kompenzuje ztracenou sebeidentifikaci a staví v mysli něco jako pevný pilíř.

Zaplněná vstupní hala si vyslechla uvítání starostky jabloneckého Sokola Jitky Skalické a architektky Idy Čapounové, která hosty seznámila s historií místa i myšlenkou samotného obrazu. Všichni, kdo k nám na vernisáž zavítali využili možnosti prohlídky další dokončené části instalace “Studna”, která celý příběh znázorněný na Moemině obrazu uvozuje. Slavnostní atmosféru dotvářel hudební doprovod příležitostného duetu baryton saxofonu s violou v podání Pavlíny Müllerové a Dity Procházkové.  Hudba se nesla prostorem sokolovny, za okny se snášel sníh a v dlaních hřál čaj a svařené víno.

Jsme rádi, že se sokolovna stává nejen místem ke sportu, ale i místem, které se znovu otevírá kultuře a přátelským setkáním  s uměním.

Vernisáž se stala součástí programu Vánoce začínají v Křišťálovém údolí. Realizace obrazu by nebyla možná bez finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Fondů EHP a Norska v rámci projektu Hledání ztracené identity.