Sokol
Jablonec nad Nisou

csende
v

Příběhy ztracené identity

Stálá expozice zve do míst, která dosud zůstávala v sokolovně skrytá. Příběhy ztracené identity se vinou kolem pomyslné hlavní vertikální osy budovy od studny až po věž. Ve vstupním foyer naleznete siluetu budovy s popisem jednotlivých zastavení. Ta dávají nahlédnout do původní zdejší krajiny, historie stavby i období největšího rozkvětu tradičních odvětví.

1 Krajina / studna

Expozice začíná v nejnižším bodě - u znovuobjevené studny s korálkovou instalací Vítězslava Plavce a Idy Chuchlíkové, která se dotýká fenoménu vody a významu řeky Nisy. 

2 Město / reliéf

Zastavte se u obrazu městského panorama s názvem Ztracená identita od Moemi Yamamoto., kde v jednu chvíli uvidíte celé město v jeho postupném vývoji.


3 Turnhalle / model

V prvním patře důkladně prozkoumejte model budovy - původní Turnhalle, vytvořený podle plánů z roku 1898. Objevíte prvky a místa, která se nedochovala, i ta znovuobjevená.


4 Detail / historie budovy 

Trasa vás zavede až do podkroví a půdních prostor, kde jsou vystaveny historické výkresy a fotografie. Objevíte tajuplný vzkaz na jednom z trámů?


5 Sokol

Po německém spolku Turnverein, který Turnhalle postavil, připadla péče o budovu a její rozkvět českému Sokolu. S jeho historií v Jablonci se můžete seznámit v jedné z galerijních prostor. 


6 Vize / věž

V letech 2022–2024 se jabloneckému Sokolu naskýtá jedinečná možnost využít finanční prostředky z Fondů EHP a Norska určené na podporu inovativního využití a oživení kulturních památek. Uměním, hudbou, workshopy a semináři ožívá nejen budova samotná, ale i přilehlý park. Rozhlédněte se z věže do všech světových stran a pohlédněte do budoucnosti města i jeho významných staveb.v

Fotogalerie

Partneři

 

 logo LK

 

 

 

 

 

logo NF

 

Kontakty

Tělocvičná Jednota Sokol Jablonec n. Nisou

Fűgnerova 1054/5
466 01 Jablonec nad Nisou
Česká republika

 

jablonec_n_nisou@sokol.eu

 

https://www.facebook.com/SokolJablonecnadNisou

 

https://www.instagram.com/sokoljablonec/