T. J. Sokol Jablonec n. Nisou

Tělocvičná jednota Sokol Jablonec n. Nisou je pobočným spolkem České obce sokolské, a v našem městě byla založena již v roce 1894.

ČOS byla založena ve veřejném zájmu, jejím účelem a cílem je zvyšovat tělesnou zdatnost svých členů, organizovat a vykonávat tělovýchovnou, sportovní, kulturní a společenskou činnost, podporovat rozvoj osobnosti a vychovávat k čestnému jednání v životě soukromém i veřejném, k národnostní, rasové a náboženské snášenlivosti, k demokracii, svobodě a humanismu, k osobní skromnosti a sebekázni, k lásce k rodné zemi a úctě k duchovnímu dědictví našeho národa, přičemž vychází z odkazu Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Sokol je nejstarší českou tělovýchovnou organizací založenou 16. února 1862.

Hlavní činností ČOS je prostřednictvím tělesné výchovy a sportu, společenské a kulturní činnosti, přispívat ke zvyšování fyzické, společenské, kulturní a duchovní úrovně svých členů a naší demokratické společnosti a vychovávat k mravnosti a občanské odpovědnosti.

V současnosti máme 347 členů, z toho 143 mladších 18-ti let a 13 kvalifikovaných cvičitelů.

V Sokole se rozvoji všestrannosti věnují děti již od dvou let, nejprve ve cvičeních  pro rodiče s dětmi a později ve skupině pro předškoláky. Starší děti mohou navštěvovat hodiny parkouru a gymnastiky. Ženy a muži všech věkových kategorií mají možnost si vybrat z několika hodin kondičního, nebo zdravotního cvičení v průběhu týdne. Senioři se také několikrát týdně setkávají při hře stolního tenisu. Ten hraje i  dvakrát  týdně nejstarší člen naší jednoty ve svých 95-ti letech.

Kromě pravidelných cvičení organizuje v průběhu roku jablonecký Sokol akce i pro širokou veřejnost.