Sokol
Jablonec nad Nisou

csende
v

K ukončení projektu financovaného z Fondů EHP jsme vydali následující tiskovou zprávu. Rádi se o ni dělíme i s vámi.

Jablonečtí sokolové úspěšně zakončili projekt na oživení sokolovny Hledání ztracené identity. Za dva roky trvání projektu, který byl podpořen z Fondů EHP, se sokolům podařilo oživit nejen kulturní a společenský život v sokolovně, ale také v jejím okolí.
V budově proběhly na dvě desítky kulturních akcí, vznikla stálá expozice i dočasné instalace. O tom, že jablonecký Sokol plánuje ve svém rozvoji pokračovat i nadále, svědčí mimo jiné i nový záměr Arena.

Když se po dvouletém naplňování projektu ohlédneme, tak jej bez obav můžeme hodnotit jako úspěšný. Naším cílem bylo otevřít budovu nejen sportu, ale také kultuře a společenským aktivitám. To se nám podařilo a zároveň jsme se ujistili, že tyto aktivity do sokolovny stále patří.” uvádí starostka jabloneckého Sokola Jitka Skalická a dodává: Naši snahu ocenila
i široká veřejnost. Uspořádali jsme 13 akcí, 5 besed a seminářů, 5 vernisáží a bezpočet komentovaných prohlídek a přivítali na nich stovky návštěvníků. Vznikla také nová tradice uměleckého festivalu FEST-UM.”  

Projekt byl završený představením nového záměru Arena, který bude zastřešovat kulturní a společenské aktivity v sokolovně. Název odkazuje především na význam samotné budovy, která v době svého vzniku byla vůbec největší stavbou svého druhu v Rakousku-Uhersku. Zároveň se hlásí k současnému významu míst se stejným pojmenováním, kde se konají ty nejvýznamnější společenské, kulturní a sportovní události. Označení Arena také respektuje česko-německou historii budovy, když se o její rozvoj zasloužili jak turneři, tak sokolové a další sportovní organizace v letech 1950 až 1989.  

Budova jablonecké sokolovny má tak ambici navázat na svůj historický odkaz, ale také dál rozvíjet svůj význam nejen pro město, ale i celý region. „Vznik navazujícího záměru byl logickým vyústěním naší práce.” říká Jitka Skalická a dodává: „Pod názvem Arena představíme v květnu také knihu, která přibližuje nejen samotnou budovu, ale i její uživatele. Rozhodně tím však nekončíme. Dotace nám pomohla nastartovat proces, který má smysl. Důkazem je, že lidé znovu vnímají budovu jako otevřené a živé místo setkávání a věříme, že si uvědomují i její historický a současný význam.” v

Fotogalerie

Partneři

 

 logo LK

 

 

 

 

 

logo NF

 

Kontakty

Tělocvičná Jednota Sokol Jablonec n. Nisou

Fűgnerova 1054/5
466 01 Jablonec nad Nisou
Česká republika

 

jablonec_n_nisou@sokol.eu

 

https://www.facebook.com/SokolJablonecnadNisou

 

https://www.instagram.com/sokoljablonec/