Česká obec sokolská v tomto roce slaví 160. výročí od vzniku Sokola. Dne 16. února roku 1862 se konala ustavující valná hromada pražské tělocvičné jednoty, na které byl starostou zvolen Jindřich Fűgner a jedním ze členů výboru Miroslav Tyrš. Jemu byla pro sokolskou myšlenku vzorem antická kalokagathia – harmonie těla a duše – v principu člověk tělesně zdatný, duševně a sociálně vyspělý. Tato idea sokolství přežila století i několikerá násilná zrušení sokolské organizace.

Dnešními hodnotami Sokola jsou Sport – Občanství – Komunita – Osobnost – Laskavost. Univerzální hodnotou je všestrannost tělesného, duševního a sociálního rozvoje osobnosti člověka.

Sokolství je založeno na národních tradicích, na odkazu ušlechtilých činů členů Sokola v období válek a nesvobody. Neopominutelné jsou i hodnoty demokracie, práva, morálky a fair-play.

Odznakem, který vznikl u příležitosti tohoto výročí, jsme chtěli dosáhnout spojení tradice vytvoření sokolských odznaků pro významné události a tradice řemeslných dovedností obyvatel našeho regionu, které se daří uchovávat i díky Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou.

Pro tuto myšlenku se nám podařilo získat i vedení školy a vyučující odborných předmětů, kteří vyzvali studenty k tvorbě návrhu odznaku. Z odevzdaných prací jsme společně ve dvou kolech vybrali vítězný návrh, jehož autorem je Stepan Suchánek.

V první edici bylo vyraženo 200 kusů odznaků a vzhledem k zájmu o jeho koupi po celé republice nyní chystáme i druhou edici.

Spoluprací jabloneckého Sokola a Střední uměleckoprůmyslové školy bychom rádi naplňovali sokolskou myšlenku úcty k duchovnímu dědictví našeho města i národa. Chceme v této úspěšně započaté spolupráci pokračovat nejen při nadcházejících výročích slavnostního otevření budovy nynější sokolovny (původní turnhalle) a založení Sokola v našem městě, ale budeme hledat i taková témata při kterých se do navrhování a tvorby budou moct zapojit studenti všech oborů zdejší školy.